Základní škola Čestmíra Císaře

Vítáme Vás na webových stránkách Základní školy Čestmíra Císaře, příspěvková organizace v Hostomicích

Z historie české školy v Hostomicích

Budova české školy v HostomicíchČeská škola v Hostomicích byla založena v roce 1892.Před touto dobou musely chodit děti do české školy v Duchcově a později do Bíliny.Byla zřízena za pomoci Ústřední matice školské (proto se jí říkalo matiční), byla to škola soukromá s právem veřejnosti. Byla zřízena v domě p.Františka Havla čp.93. Zápis provedl řídící učitel Jan Bukovský, zapsáno bylo 320 dětí z Hostomic, Ohníče, Světce, Chotějovic,Chotovenky, Krupé a Želenek. Žáci byli rozděleni do čtyř tříd a vyučování bylo zahájeno 13.11.1892. Dalšími vyučujícími byli Alois Huda, Marta Zemanová, Marie Procházková, ruční práce vyučovala Anna Bukovská, náboženství páter J.Feller. Děnně se docházelo na bohoslužby do Světce, vycházky do přírody, v zimě besídky, divadelní představení, pouť do Stadic, oslavy výročí osobností, vánoční nadílky.

V roce 1900 vyučoval na této škole spisovatel Eduard Štorch.

Budova veřejné školyPočet dětí v české škole nadále narůstal a ze strany rodičů byl vyvíjen tlak na zřízení školy veřejné (obecní). Stalo se tak až v roce 1901 kdy byla zřízena škola veřejná s 2 třídami a 2 pobočkami s 240 žáky z Hostomic. Z okolních vesnic chodily děti nadále do školy matiční, takže v Hostomicích byly dvě české školy.V roce 1902 byla vystavěna v Husově ulici nová budova české školy.

Přestože ze strany majitele sklárny a obecního úřadu bylo působeno na rodiče, aby dali zapsat děti do německé školy, počet dětí v české škole neustále narůstal. Tak ani obecní škola nevyhovovala, vyučování bylo na směny.

Poměry na českých školách na českém severu byly nadále neutěšené, což vyvolalo stávku českých dětí, která trvala od 1. do 6.prosince 1908. Druhá stávka byla zahájena 14.11.1910 a trvala do 1.5.1911.

Budova německé školy17.9.1893 byla úředně kolaudována nová budova německé veřejné školy obecné,která je v současné době součástí areálu školy.

Válečná léta 1914 - 1915 měla neblahý vliv na českou školu. Chyběli vyučující, poklesla morálka žáků, děti přestaly docházet do školy. Tato situace trvala až do roku 1919, kdy se v nově utvořené Československé republice dostali do obecního úřadu občané české národnosti a tím se zlepšily podmínky na české škole. Na telefonický rozkaz školního úřadu došlo k výměně budov mezi českou školou a německou veřejnou školou. Přechod všech žáků české školy do nové budovy se konal průvodem.

12.9.1919 byla zřízena 3-třídní měšťanská škola, ředitelem se stal Václav Mařík. Měla 104 žáků a obecná škola 399 žáků.Vyučovalo se v osmi třídách. V roce 1920 byla zvolena 1.Česká místní školní rada, předsedou se stal František Kulhánek.

Původní budova německé školy, současná stará budova školyV roce 1938 byly české školy zrušeny a vyučování bylo pouze v německém jazyce. Znovuotevření se česká škola dočkala až 12.7.1945. Ředitelem se stal Josef Jirásek.

Školní rok 1945 - 1946 však zahajoval ve funkci řídicího učitele František Vlček. Tento školní rok byl pro vyučující vyčerpávající. Na žácích se projevoval vliv války a němčiny, byl nedostatek učebnic a pomůcek. Dne 1.dubna 1946 převzala přechodně správu školy služebně nejstarší učitelka Emilie Holubová.

1.července 1946 se stal řídicím učitelem obecné školy v Hostomicích Karel Hesoun.

Starší děti navštěvovaly školu ve Světci.

Budova školyRůzné reformy, které doprovázely vývoj školství v osvobozené republice, změnily obecnou školu na národní a řídicího učitele na ředitele školy. Proto v srpnu 1953 končil Karel Hesoun jako ředitel národní školy v Hostomicích. Nahradil ho od 1. září 1953 Josef Richter. Od února 1956 jmenovaného zastupoval Alois Axamit, který byl definitivně jmenován ředitelem 1.září 1956.

V okolí Hostomic byla rozsáhlá důlní činnost. Tu pocítila i část Ledvic se školou, která stála v cestě postupujícímu dolu A. Jirásek. Byla zde zrušena základní devítiletá škola a hledala se náhrada.

Pohled na staré Hostomice6. ledna 1963 bylo rozhodnuto o výstavbě nové 17. třídní školy a školní tělocvičny v Hostomicích. Koncem června 1963 bylo započato se stavbou. Školní rok 1964 - 1965 byl zahájen pod vedením nového ředitele, kterým se stal Stanislav Skoupý a již v nové školní budově. Do úplné základní devítileté školy začaly docházet děti z obcí Ledvice, Světec, Křemýž, Ohníč, Hostomice a jejich osad.

Škola využívala tři budovy. Ve staré budově /původní národní škola/ byl I.stupeň , v nové budově II.stupeň a školní jídelna, školní kuchyň, dílny v nevyhovující, přestárlé budově bývalé hospody.

Pohled na staré HostomiceV září 1970 již pod vedením nového ředitele Karla Rericha začala kompletní rekonstrukce staré školní budovy. Od poloviny školního roku 1972 - 1973, kdy byla rekonstrukce dokončena, sem byla přemístěna školní jídelna, školní družina a dílny. Zároveň do této budovy přesídlila mateřská škola.

V září 1974 vystřídal K. Rericha ve funkci ředitele školy Jan Tůma. Toho nahradila v září 1988 Věra Zamrzlová. Od srpna 1991 zastávala tuto funkci Mgr. Alena Zouharová. Od 1. srpna 2012 byl jmenován zřizovatelem školy do funkce ředitele Mgr. Aleš Žák, který v červenci 2019 odešel do důchodu a od 1. srpna 2019 byla jmenována zřizovatelem do funkce ředitelky školy Mgr. Eva Myslíková.

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.

dnes, čtvrtek 28. 3. 2024
pátek 29. 3. zataženo 18/3 °C
sobota 30. 3. polojasno 21/8 °C

Svátek má Soňa

Vize školy

Jsme školou, která poskytuje kvalitní vzdělání, poskytuje místo s přátelskou atmosférou, kde se žáci i učitelé vzájemně respektují a rodiče mají možnost podílet se na chodu školy.